Na czym polega frezowanie?
Frezowanie jest jedną z metod obróbki skrawaniem, która znajduje zastosowanie w naprawdę wielu branżach. Wykonuje się je za pomocą frezarek. Ten rodzaj obróbki może być wykorzystywany w przypadku różnych materiałów, jednak najczęściej znajduje zastosowanie podczas obróbki metalu. Podczas pracy urządzenie to wykonuje ruch obrotowy, natomiast obrabiane narzędzie lub przedmiot wykonuje ruch posuwowy. Bardzo charakterystyczną cechą frezowania są pozostające po nim wióry, będące wynikiem skrawania metalu.
Jakie są metody frezowania?
Proces frezowania znajduje zastosowanie zarówno w przypadku powierzchni płaskich, jak i elementów kształtowych. Frezarki wyposażone są w wieloostrzowe frezy, które pozwalają na osiągnięcie pożądanego kształtu. Obecnie dostępne są różne rodzaje frezowania metalu, rozróżniane ze względu na rozmieszczenie ostrzy oraz sposób ich poruszania się. Zgodnie z pierwszym podziałem wyróżnia się frezowanie walcowe oraz kształtowe. Frezowanie walcowe polega na rozmieszczeniu krawędzi skrawających na powierzchni walcowej. Frezowanie kształtowe ma miejsce wtedy, kiedy krawędzie skrawające są rozmieszczone na powierzchni bryły obrotowej o złożonym zarysie.
W drugim podziale można wyróżnić frezowanie przeciwbieżne oraz współbieżne. Podczas frezowania przeciwbieżnego kierunek ruchu posuwowego narzędzia jest przeciwny do kierunku jego ruchu obrotowego. We frezowaniu współbieżnym kierunek ruchu posuwowego narzędzia jest zgodny z kierunkiem jego obrotów.
W trakcie frezowania zęby frezarki są wprowadzane w obrabiany materiał, od którego oddziela ona wyżej wspomniane wióry, formując finalny produkt. Za pomocą tej maszyny można wykonywać różnego rodzaju rowki, gwinty czy płaszczyzny służące zarówno jako dekoracja, jak i elementy użytkowe.