Jak wygląda proces toczenia?
Toczenie jest obok frezowania jednym z najczęściej wybieranych sposobów obróbki metali. Obie te metody bazują na skrawaniu materiału, jednak na tym kończą się podobieństwa między nimi. Dzięki rozwojowi techniki oraz powstaniu metody toczenia CNC możliwe jest szybkie, sprawne i bezpieczne wykonanie dużej ilości części wysokiej jakości. Maszyny CNC są sterowane komputerowo, dzięki czemu możliwe jest wykonanie nawet bardzo skomplikowanych projektów.
Jak przebiega proces toczenia CNC?
Proces toczenia polega na skrawaniu wybranego materiału. Dzięki temu uzyskuje się wymagany rozmiar oraz kształt produkowanego elementu. Temu rodzajowi obróbki poddaje się najczęściej stopy różnych metali. Toczenie CNC jest wykonywane za pomocą specjalistycznych maszyn CNC, dzięki którym proces ten jest niezwykle dokładny. Ogromne znaczenie ma także pracownik obsługujący to urządzenie – wyłącznie dobre zaprogramowanie maszyny gwarantuje osiągnięcie pożądanej, wysokiej jakości wykonania.
Dużą zaletą zastosowania tej metody jest powtarzalność jakości. Toczenie CNC pozwala na wykonanie elementów będących wierną kopią projektu w wielu sztukach, nieróżniących się praktycznie niczym. To, jak konkretnie przebiega proces toczenia, jest zależne przede wszystkim od rodzaju obrabianego materiału, jego właściwości chemicznych oraz fizycznych. Po ustaleniu parametrów wykonuje się projekt, który następnie wprowadza się do pamięci urządzenia.
Po tych krokach przechodzi się do faktycznego procesu toczenia. Obrabiany przedmiot zostaje umieszczony w maszynie, a następnie wprawiony w ruch obrotowy. Za pomocą noża wykonywującego ruchy liniowe usuwany jest nadmiar materiału. Nóż porusza się w ściśle określonym kierunku i na wyznaczoną głębokość. Czas trwania procesu jest zależny od złożoności projektu.